Wzgórze pełne słońca - Roma J. Fiszer

Witajcie , chciałabym wam dzisiaj poopowiadać o bardzo ciekawej książce, którą udało mi się przeczytać w ubiegłe wakacje.
 Jest to książka napisana prostym, przyjemnym w odbiorze językiem. Autorka nawiązuje do polskich tradycji literackich rozpostartych w czasie.


Świat bohaterów jest osadzony w polskich realiach, na pięknych i magicznych Kaszubach. Głównymi postaciami  są trzy kobiety matka, córka i wnuczka i ich wzajemne relacje, oraz historie ich znajomych i przyjaciół. 
Tematem książki są relacje tych kobiet i ich zachowania. Zamieszkują w Poznaniu. Anna 60 - letnia matka , jej córka Kasia niemogąca ułożyć sobie prywatnego życia i Eliza córka Kasi tocząca boje z matką, ale z babcią ma wspaniały kontakt.
Anna znajduje list i okazuje się że jako niemowlę została adoptowana i pragnie się dowiedzieć, kim jest w rzeczywistości. Okazuje się że jej przeszłość jest bardziej pogmatwana niż się wydaje.

Anna wyruszając na odpoczynek zatrzymuje się w gospodarstwie turystycznym ,,Iskierka" na wzgórzu na Kaszubach, i tu wszystko zaczyna się zmieniać u niej i jej rodziny. Odnajduje przyjaciółkę Felicię, wspaniałą kobietę, otwartą na wszelkie problemy innych. Zjawiają się tu także jej córka i wnuczka.

Kobiety mieszkając w Poznaniu często się izolowały, jednak tutaj , w tych sielskich warunkach lgną do siebie, otwierają się przed sobą, zaczynają ze sobą rozmawiać i rozumieć.
Te piękne wzgórza, zieleń, cisza je uspokaja i wycisza, zaczynają patrzeć na życie w inny sposób, odkrywając, że w życiu można coś odmienić.

Anna dowiaduje się kim jest, ma teraz dwie rodziny, polską i z zagranicy. Spotkanie rodziny której nie widziała całe życie, to coś wspaniałego i wzruszającego. Piękne jest, że jej nowa rodzina zakochuje się w Kaszubach od pierwszego wrażenia, są pod urokiem zwyczajów, ludowych piosenek, muzyki i gościnności kaszubian.
Anna mimo swojego wieku otwiera się na przyjaźń, a nawet miłość. Kasia porządkuje swoje życie uczuciowe, zakochuje się w odpowiednim mężczyźnie. Eliza zaczyna się realizować w tym co lubi, zaczyna rozumieć mamę.

W tej powieści  są opisane wspaniałe relacje ludzkie ,tradycje i kultura danego regionu .Życie bohaterów  to nie tylko sielanka, są  ciężkie chwile i tragedie . Ale w takich chwilach są przyjaciele i rodzina, którzy wspierają i w codziennym życiu znaleźć czas  na wypicie kawy z przyjaciółmi, zorganizować wspaniałe wesele przyjaciółce.
Uczestniczyć w koncercie muzyki regionalnej ,zaprosić przyjaciół na grilla.
Może to nic a zarazem tak wiele.

W tej książce dzieje się bardzo wiele, szybkie zwroty akcji, wielu bohaterów, o różnych osobowościach, które sprawiają że książkę czyta się przyjemnie, szybko i z ciekawością.

Moja ocena 
10/10 


Komentarze

  1. Bardzo ładna okładka, zapowiadająca przyjemną treść :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jak tylko skończę czytać Pracownię dobrych myśli, zabieram się za nią obowiązkowo :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz