Agata Kołakowska - Niewypowiedziane słowa


Witajcie, dzisiaj przychodzę do was z książką która wywołała na mnie duże wrażenie. 
Jeżeli jesteście w stałym i długim związku, to na pewno wyciągniecie z tej powieści, zarówno dla siebie jak i dla swojego związku, kilka wartościowych refleksji.

W tej poruszającej powieści odnajdzie się niejeden człowiek, zwłaszcza te przebywające w wieloletnich związkach, którzy mijają się z partnerem wśród codziennych obowiązków i stresu. 
Dwie pary bohaterów, którzy są zupełnymi przeciwnościami. Łucja i Andrzej, mijają się w codziennym pośpiechu. Ona lekarka - okulistka, od której emanuje elegancja i dystyngowanie. 
Wychuchana przez rodziców, marzy o romantycznych uniesieniach, oczekuje od życia emocji i wrażeń. Pasjonatka opery i malarstwa, czego również wymaga od męża. 
Andrzej, to domator i flegmatyk, który prowadzi aptekę teściów. Lubiący dobre jedzenie i filmy science fiction. Których nie uznaje Łucja. 

Druga para to Hanna i Mariusz, żyjący w nieformalnym związku. Mariusz gra w orkiestrze na instrumentach perkusyjnych, jest oczkiem w głowie mamusi, wieczny kawaler, owładnięty własną pasją i potrzebą społecznego uznania. Nie może zrozumieć dlaczego Hania nie podziela jego pasji. 
Hania jest pedagogiem szkolnym, typ społecznika, bardzo wrażliwa. Od dzieciństwa żyje w cieniu zmarłej siostry, jest zastępczą córką dla rodziców. Starająca się za wszelką cenę uszczęśliwić swojego mężczyznę, zapominając o sobie. 

Każde z bohaterów ma swoje marzenia, aspiracje, czują się nieważnie, niedostrzegani i rozczarowani życiem. Nie rozumieją się nawzajem, ale żadne z nich nie mówi partnerowi szczerze i otwarcie co im nie pasuje. Jedno drugiego nie słucha, i nie chce słuchać. Przemilczają niektóre tematy, ponieważ są dla nich niewygodne.  
Ale czy przemilczane problemy, przestaną istnieć? 

I w tym momencie ich życia, losy bohaterów przypadkowo się splatają.  Łucja odkrywa porozumienie z Mariuszem, Hania i Andrzej czują coraz mocniejsze przyciąganie. 
Rozpoczyna się gra niedopowiedzeń, kłamstw i krętactw. 

Czy można podążać za swoimi pragnieniami, wbrew wszystkiemu i wszystkim?
Czy to co im się przytrafia to tylko próba, czy szansa na lepsze życie?

*****************************************************************************

Książkę czytało mi się szybko, autorka ma umiejętność przyciągania czytelnika. Jest to ciepła i poruszająca powieść, ukazująca życiowe problemy. Przede wszystkim jest autentyczna, uczy nas aby nie bać się mówić na głos o tym co czujemy i myślimy. 
Ponieważ nigdy nie wiadomo, jak niewypowiedziane słowa mogą wpłynąć na nasze życie. Wiele zależy od słów, w przypadku bohaterów, słów które nigdy nie padły. 
 

Komentarze

Prześlij komentarz